You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
0907 977 203
         v pracovné dni 8:00 - 18:00
Rašelinové zábaly dodávame už 20 rokov

E-shop | eureko.sk

Ako tejpovať

Účinky kineziologického tejpingu

Podľa indikácie, správne nalepený tejp pomáha takto:

  • odstraňuje bolesť
  • podporuje hojenie
  • pomáha aktivovať oslabené svaly
  • odstraňuje opuchy a modriny
  • centruje alebo stabilizuje kĺby

Videonávody - Ako tejpovať

Tejpovanie kolenného väzu - kinesiotaping

V tomto videonávode sa naučíte, ako za pomoci kinesiotapingu vykonávať tejpovanie kolenného väzu. Kotvy, zhruba 5 cm na začiatku a na konci kinezio tejpu, lepíme bez napätia. Prostrednú časť lepíme s napätím takmer maximálnym. Po aplikácii tejpovaciu pásku zažehlíme rýchlym trením dlaňou. Vzniknuté teplo potom aktivuje termosenzibilné lepidlo. Pri tejpovaní bola použitá tejpovacia páska Temtex, šírky 5cm.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať kolenný väz nájdete: TU

Tejpovanie predného stehenného svalu pri bolesti kolena

V tomto video návode vám ukážeme, ako za pomoci kinesio tapu vykonávať tejpovanie predného stehenného svalu pri bolesti kolena. Tejpovacia páska je lepená na pretiahnuté stehno bez napätia. Potom ohneme koleno a nastrihnuté pásky okolo neho nalepíme. Konce pások by mali byť nalepené na kožu, na ktorej drží lepšie ako na tejpe. Po nalepení pásku zažehlíme rýchlym trením dlaňou, aby sa vzniknutým teplom plne aktivovalo lepidlo. Pri tejpovaní môžeme použiť tejpovaciu pásku Temtex, šírky 5cm.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať predný stehenný sval nájdete: TU

Tejpovanie predného stehenného svalu pri bolesti kolena 2

V tomto video návode vám ukážeme, ako za pomoci kinesio tapu vykonávať tejpovanie predného stehenného svalu pri bolesti kolena. Tejpovacia páska je lepená na pretiahnuté stehno bez napätia. Potom ohneme koleno a nastrihnuté pásky okolo neho nalepíme. Konce pások by mali byť nalepené na kožu, na ktorej drží lepšie ako na tejpe. Po nalepení pásku zažehlíme rýchlym trením dlaňou, aby sa vzniknutým teplom plne aktivovalo lepidlo. Pri tejpovaní môžeme použiť tejpovaciu pásku Temtex o šírke 5cm.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať predný stehenný sval nájdete: TU

Kinesiotaping chrbta

V tomto video návode sa naučíte, ako sa za pomoci kinezio tejpu môžete zbaviť bolesti chrbta v bedrovej oblasti. Tejpy sa aplikujú v predklone, aby došlo k pretiahnutiu lepenej oblasti. Lepíme ich nenatiahnuté, aby po narovnaní vznikol rozdiel dĺžok pokožky a tepov. Tejpy potom nadľahčujú pokožku a tým zbavujú bolesti. Po nalepení, ešte keď je chrbát v pretiahnutej polohe, tejp zažehlíme rýchlym trením dlaní, aby sme plne aktivovali lepidlo.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať chrbát nájdete: TU

Kinesiotaping krčnej chrbtice

V tomto video návode sa naučíte, ako za pomoci kinesio tejpu vykonávať tejpovanie krčnej chrbtice. Krk najprv pretiahneme predklonením hlavy a po oboch stranách chrbtice nanesieme dva tejpy bez napätia. Oba starostlivo zažehlíme rýchlym trením dlaní, aby sa plne aktivovali adhezívne vlastnosti termosenzitívneho lekárskeho lepidla. Pásky po narovnaní krku oblasť nadľahčujú, znižujú bolesť a napomáhajú hojeniu.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať krčnú chrbticu nájdete: TU

Kinesiotaping ramena

V tomto video návode sa naučíte, ako za pomoci kinesiotapingu vykonávať tejpovanie ramena. Táto aplikácia vám pomôže pri bolestiach ramenného svalu, napríklad keď je natiahnutý. Tejpovaciu pásku nanášame na pretiahnutú partiu, aby po návrate do uvoľnenej polohy došlo k nariaseniu pásky, ktorá potom odťahuje pokožku od svalu, a tým znižuje bolesť a napomáha regenerácii.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať rameno nájdete: TU

Kinesiotaping bicepsu

V tomto video návode vám ukážeme, ako kinezio tejpom lepiť natiahnutý alebo poranený biceps. Biceps najprv prepneme a potom po jeho obvode nalepíme nenatiahnutý tejp. Po návrate do kľudovej polohy dôjde k rozdielu dĺžok predtým natiahnutej pokožky a nenatiahnutého tejpu. Ten tak pokožku nadľahčuje, umožňuje lepšie prúdenie krvi a lymfy v oblastí a znižuje tlak na sval. Tejp lepíme na suchú a odmastenú pokožku. Po nalepení, ešte pred prechodom do pokojovej polohy pásku zažehlíme tým, že ju trieme dlaňami, aby došlo k zahriatiu a plnej aktivácii termo senzitívneho lepidla.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať biceps nájdete: TU

Kinesiotaping lakťa

Tento video návod vám ukáže, ako sa kinezio tejp používa pri problémoch s tenisovým lakťom. Pri prvej tejpovacej páske sa jedná o inhibičnú techniku, je teda nanášaná na pretiahnutý segment bez napätia. Pri druhej ide o fasciálnu korekciu, kedy použijeme napätie približne 25%. Začiatok a koniec tejpu lepíme bez napätia. Obe pásky po aplikácii starostlivo zažehlíme rýchlym trením dlaní.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať lakeť nájdete: TU

Kinesiotaping kolena

V tomto video návode vám predvedieme, ako metódou kinesiotapingu vykonávať tejpovanie kolena. Pri tepovaní sme použili kinezio tejp TEMTEX v šírke 5cm. Táto aplikácia je vhodná, keď sa chcete zbaviť opuchu kolena. Poznámka: Tejpovanie kolena v tejto video ukážke je priestorová korekčná technika, tejpovacia páska je v tomto prípade nanášaná bez ťahu.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať koleno nájdete: TU

Kinesiotaping skokanského kolena

V tomto video návode sa naučíte, ako tejpovať skokanské koleno. Aplikáciou kinezio tejpu znižujeme napätie v oblasti dolného pólu pately, korigujeme jej postavenie a redukujeme zápal, opuch a bolesť. Tejpovacia páska sa v tomto prípade nanáša od stredu s napätím 50-75%. Konce tejpu lepíme bez napätia. Nakoniec tejpovaciu pásku zažehlíme trením dlaní, tým pásku zahrejeme a aktivujeme tak termosenzibilné lepidlo.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať skokanské koleno nájdete: TU

Kinesiotaping achilovky a lýtka

Fyzioterapeutka vám predvedie tejpovanie achilovky a lýtka metódou kinesiotapingu, pri ktorej použije kinezio tejp TEMTEX o šírke 5 cm. Pred aplikáciou tejpovacej pásky na pätu použila lepidlo na tejp. Poznámka: tejpovanie achilovky je korekčná technika, preto použijeme ťah 50-75% (začiatok a koniec bez napätia). Tejpovanie lýtka je inhibičný technika, preto je tejpovacia páska prikladaná s minimálnym ťahom.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať achilovku a lýtko nájdete: TU

Kinesiotaping členka

V tomto video návode vám ukážeme, ako metódou kinesiotapingu vykonávať tejpovanie slabého alebo poraneného členka. Obe tejpovacie pásky sú lepené asi s 25% napätím. Prvých 5cm na začiatku a konci nanášame bez napätia. Potom čo sú kinezio tejpy nalepené, je dôležité ich zažehliť rýchlym trením dlaní, aby sa plne aktivovali ich adhezívne vlastnosti. Pri aplikácii bola použitá kinezio tejpovacia páska TEMTEX šírka 5cm.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať členok nájdete: TU

Kinesiotaping vbočeného palca hallux valgus

Tento video návod vás naučí, ako vám môže kinesiotaping pomôcť, keď trpíte vbočením palca čiže hallux valgus. Pretože sa jedná o mechanickú korekciu, použijeme napätie 75-100%. Začiatok a koniec tejpovacej pásky lepíme bez napätia. Pri aplikácii tejp cez vybočený kĺb tlačíme palec smerom von. Po nalepení pásky zažehlíme rýchlym trením dlaní, aby došlo k plnej aktivácii adhezívnych vlastností lekárskeho lepidla, ktoré je na kinesio tejpe použité. Pri tejpovaní sme použili TEMTEX Kinesio Tape o šírke 5cm.
Potrebný materiál, aby ste mohli zatejpovať hallux valgus nájdete: TU

Bc. Jitka Kobrová, lektor na našich kurzoch Vám ukáže - Tejpovanie zadného stehenného svalu s použitím Biofreeze spray

Použitie Biofreeze spray začína v čase 1minúta 50sekúnd na tomto videu

Chcem si pozrieť potrebný materiál, aby som mohol zatejpovať zadný stehenný sval

Chcem si pozrieť bližšie informácie o Biofreze sprej


História

Kineziologický tejping bol vyvinutý japonským chiropraktikom Kenzom Kasom, ktorý na konci 70.rokov začal experimentovať s elastickou páskou (ktorá svojimi vlastnosťami pripomínala kožu), pre rýchlejšie hojenie tkanív. Od tej doby prešla táto metóda určitým vývojom a dnes sa kineziologický tejping bežne využíva v rehabilitácii a športovej medicíne.

TEMTEX Kinesiotaping

Taping je druhom pasívnej opory, ktorá sa využíva v dvoch oblastiach vzájomne sa prelínajúcich, a to na taping v oblasti športovej a taping v oblasti terapeutickej.

Do športového tapingu môžeme zaradiť predovšetkým využitie tapu k stabilizácii kĺbových štruktúr a segmentov, či už z dôvodu prevencie poškodenia kĺbových štruktúr alebo z dôvodu zníženia už existujúcej kĺbovej instability (napr. pri oslabení väzivového aparátu rôznej etiológie).

V terapeutickej oblasti sa kinesiotaping využíva okrem vyššie uvedenej stabilizácie kĺbových štruktúr tiež ako pasívna opora najrôznejších pohybových segmentov určená k zníženiu záťaže daného svalu alebo inej štruktúry, ktorá je vystavená preťaženiu (hlavne v ťahu). K preťaženiu dochádza väčšinou vplyvom váhy segmentu a nefunkčnosti štruktúr majúcich za úlohu udržať segment vo fyziologickom postavení. Jedným z dôležitých cieľov použitia tapingu vo fyzioterapii je zvýšenie exteroceptívneho a proprioceptívneho vnímania najrôznejších častí ľudského organizmu.

Praktická aplikácia tapovacej pásky je závislá na druhu použitej pásky. V rámci tejto techniky je používaná pružná páska TEMTEX od juhokorejskej spoločnosti TOWATEK. TEMTEX tape vynikajú svojou jedinečnou adhéziou, ale hlavne v 150-160 % elasticite, vďaka ktorej nemajú vo svete kineziologického tapingu konkurenciu.

Tapovacia technika má svoj najväčší význam v ovplyvnení exteroceptívnej, proprioceptívnej, nociceptívnej aferencii s následným ovplyvnením tonusovej balancie svalu a postavenia ovplyvňovaných segmentov. Je nutné si však uvedomiť, že každá z fyzioterapeutických technik má svoje vlastné kúzlo, ale pri komplexnom prístupe v riešení funkčných porúch pohybového aparátu je potreba fyzioterapeutické techniky rôzne kombinovať, a to podľa aktuálneho zdravotného stavu a reaktibility daného pacienta vzhľadom k rôznym diagnózam. TEMTEX tape je možno používať v spojení s ďalšími liečebnými postupmi, ako je kryoterapia, hydroterapia alebo elektrostimulácia.

Excitabilitu neuronálnej siete ovplyvňuje tiež vnímanie nociceptívne. Spracovanie nociceptívnej aferencie je závislé na faktore organickom a faktore psychickej interpretácie bolesti. Je nutné si však uvedomiť, že príčina bolestivej percepcie nemusí byť vždy priamo v mieste bolesti. Ide teda o spustenie „aktívneho obranného programu", ktorý aktívne moduluje priebeh pohybu tak, že dôjde k deviácii alebo úplnej inhibícii daného pohybového programu. Interoceptívne informácie, podávajúce správy o stave a funkcii vnútorných orgánov, môžu v prípade akejkoľvek disharmónie podvedome modifikovať pohybový program, tak aby vplyvom daného pohybu nedochádzalo k dráždeniu alebo priamo k poškodzovaniu danej orgánovej štruktúry. V prípade, že nocicepcia nie je vnímaná ako bolesť, vznikajú tonusové disbalancie a porucha svalovej koordinácie. Opakovaním podvedome i vedome koordinačne zmenených pohybov dochádza k tvorbe a následne fixácii tzv. náhradných „šetriacich" pohybových programov. Táto fixácia prebieha podvedome. Tak pravdepodobne vzniká funkčná porucha, pri ktorej ešte nie je zjavné štrukturálne poškodenie, ale je zjavná porucha pohybového programu. Väčšina nociceptívnych dráždiacich informácií má svoje somatomotorické a vegetatívne následky, teda odpoveďou na nociceptívne dráždenie je reflexne spôsobená hypertónia alebo hypotónia svalov vrátane vegetatívnych zmien. Príčinou svalovej hypertónie býva teda najčastejšie senzitívna aferencia priamo zo svalu, svalových úponov, kože, kosti alebo vnútorných orgánov. Tendencia posturálnych svalov k hypertónii a k skracovaniu je vysvetľovaná snahou pohybového systému nahradiť neekonomický trvalú aktivitu svalu energeticky menej náročnou funkciou väziva. Táto náhrada je však spojená s útlmom svalovej aktivity a vznikom svalovej hypotónie. Práve táto situácia svalu, ktorá je spojená s nedostačujúcou cievnou a lymfatickou cirkuláciou je v rámci tejto techniky ovplyvňovaná aplikáciou pružnej tapovacej pásky. Každý, menej vyživovaný okruh nielen pohybového aparátu postupne znižuje svoju priemernú veľkosť, teda dochádza k svalovej hypotrofii vrátane poruchy lymfatickej cirkulácie v oblasti daného svalu a kože.

Pre riešenie problematiky vyššie popísaných funkčných porúch je možné využiť tapovaciu techniku. Táto technika využíva pasívnu oporu pomocou tapovacej, textilnej, pružnej pásky lepenej priamo na kožu. Ide o pasívnu oporu, ktorá vďaka svojej pružnosti nezamedzuje pohybu, nevedie k svalovým hypotrofiam a pritom poskytuje dostatočný stimul pre aktiváciu exteroceptorov, čím je možné ovplyvniť tonusovú aktivitu svalu vrátane stereognostickej funkcie kože. Táto tapovacia technika má za cieľ odľahčiť preťaženým štruktúram a zároveň zvýšiť aktivitu hypotonických svalov.

Mechanizmus pôsobenia tapovacej pásky je založený na už vyššie zmieňovanej exteroceptívnej, proprioceptívnej a nociceptívnej aferencii.

Exteroceptívne vnímanie umožňuje pacientovi uvedomiť si kontakt pásky s povrchom kože, umožňuje relatívne dlhodobú stimuláciu v zmysle pôsobiaceho mierneho ťahu (elastické vlastnosti tapovacej pásky) a v zmysle regulácie svalového tonusu. Streč pripevnenej pásky spôsobuje ťah kože v okolitých svaloch a tým dochádza k reflexnému ovplyvneniu nielen kože, ale i svalov v okolí pripevnenej pásky. Týmto mechanizmom sú ovplyvňované svaly uložené nielen priamo pod tapovacou páskou, ale i v jej okolí. Zmena napätia kože má teda reflexnú odozvu na napätie svalu (v rámci daného dermatomu). Zmena svalového napätia vyvolá zmenu postavenia kĺbových komponentov daného regiónu (danej oblasti). Zmenu polohy kostných segmentov a zmenu dĺžky svalového vlákna zaznamenávajú príslušné proprioceptory, čím je dokladovaný vplyv tapovacej pásky na propriocepčnú funkciu. Informácie získané z exteroceptorov a proprioceptorov sú aferentnými dráhami odvádzané do CNS, ktorý na zmenu v oblasti periférie (zmena vplyvom umiestnenej tapovacej pásky) spätno-väzobne reaguje. Pri správnom umiestnení tapovacej pásky je spätnou reakciou získaná fyziologická poloha ovplyvňovaného segmentu. Nociceptívnu aferenciu ovplyvňuje tape tým, že ju znižuje. Prostredníctvom exteroceptívneho a proprioceptívneho vnímania dôjde k zmene držania daného anatomického regiónu a tým tiež k eliminácii nociceptívneho dráždenia. Pochopiteľne, ak je prerušené nociceptívne dráždenie, je cesta k obnove fyziologických funkcií pohybového aparátu ľahšia.

Zásady pri tejpovaní kinezio tejpmi

  • Pri tejpovaní kinezio tejpmi by mala byť pokožka suchá a odmastená.
  • Nedotýkajte lepiacej časti tejpu rukami, pretože sa zníži lepivosť tejpu.
  • V prípade že sa tejp lepí na partie, ako sú mužské lýtka, je lepšie oblasť najprv oholiť.
  • Pri tejpovaní najprv na pokožku nalepíte takzvanú kotvu - prvých 5cm kinezio tejpu bez napätia a starostlivo rukou zažehlíte. Rovnakú kotvu vytvoríte aj na druhom konci tejpu. Tým zamedzíte tomu, aby sa konce tejpu odlepovali následkom pnutia. Zvyšok tejpu - jeho aktívna časť, sa lepí pod napätím zodpovedajúcemu konkrétnej metóde tejpovania.
  • Pri tejpovaní problémových alebo veľmi namáhaných partií ako sú chodidla, je lepšie použiť lepidlo v spreji, skôr ako aplikujete tejp. Pot alebo trenie by totiž mohli spôsobiť, že by sa tejp odlepil.
  • Pri tejpovaní je veľmi dôležité aby ste tejp starostlivo zažehľovali. To znamená, trieť nalepený tejp rukou, aby sa vytvorili teplo. Lepidlo, ktoré sa používa na kinezio tejpoch je totiž termo senzitívne, takže sa zahrievaním ešte zlepšia adhezívne vlastností tejpu.

Účinky kineziologického tapingu

  • podporuje svaly v pohybe,
  • mierňuje chronické či akútne bolesti,
  • uvoľňuje nahromadenú lymfatickú tekutinu,
  • koriguje osovosť kĺbov,
  • napomáha pri uvádzaní svalu alebo kĺbu do správnej polohy pre rehabilitáciu
  • pomáha slabým svalom tým, že ich uvádza do normálnej polohy,
  • zlepšuje kinestetické povedomie postoja a osovosti.

Najčastejšie použitie kineziotejpingu pri

  • bolestiach šliach a svalov,
  • nestabilite kĺbov,
  • bolestiach chrbtice,
  • tenisovom lakti,
  • bolestiach a úrazoch kĺbov,
  • regulácii lymfatického systému,
  • syndróme karpálneho tunela,
  • chybnom držaní tela.

Náplň kurzu: TERAPEUTICKÉ VYUŽITIE KINEZIOLOGICKÝCH TAPOV

Kurz je zameraný na prezentáciu metódy kinesiotapingu na ovplyvnenie muskuloskeletárneho a lymfatického systému. Účastníci budú oboznámení s teóriou a s technikami, ktoré možno využiť vo fyzioterapii, športovom lekárstve, športe a podobne.

Počas prvého dňa kurzu budú účastníci oboznámení s históriou vzniku metódy a so základným konceptom kinesiotapingu, vrátane jeho fyziologických účinkov. V praktickej časti sa účastníci naučia aplikovať tape ( tejp ) tak, aby po absolvovaní tejto časti kurzu boli schopní využiť kinesiotape k relaxácii preťažených svalov, k stimulácii oslabených svalov, k zníženiu bolesti a opuchov.

V priebehu druhého dňa kurzu sa vychádza zo znalostí základných techník. Účastníci sa naučia korekčné techniky a prakticky si vyskúšajú ich aplikáciu.

Po absolvovaní kurzu budú účastníci schopní využiť kinesiotape pri ortopedických, neurologických a funkčných poruchách pohybového systému. Kurz obdržal súhlasné stanovisko od SKF a je ohodnotený šestnástimi kreditmi do celoživotného vzdelávania fyzioterapeutov.

Viac o pripravovaných kurzoch nájdete TU! v časti Sťahuj.


Prečítajte si aj ďalšie informácie a postupy s použitím Temtex tejpov