0907 977 203
Zákaznícka podpora, Pondelok - Piatok:    8:00 - 20:00
počet:
0 ks
cena:
0,00€

Výhody saunovania v parnej saune

O páre a jej užitočnosti sme sa všetci učili. Pomáhala poháňať stroje, vyrábať elektrinu alebo variť. Aké je ale jedno z najstarších použití? Možno vás to prekvapí, že wellness. Parný kúpeľ poznali už starí Gréci a Rimania. Vraj ho dokonca odporúčal slávny otec moderných lekárov, Hippokrates, na liečbu respiračných ochorení.

Parna saunaAko sa parná sauna líši od tradičnej fínskej sauny?

Ako fínska, tak aj parná sauna sú druhom tepelnej terapie. Najväčší rozdiel pocítite v teplote a vlhkosti. Teplota parnej sauny sa obvykle pohybuje medzi 40 a 50°C. Vlhkosť tu dosahuje až 100%. Vďaka tomu vám parná sauna prinesie mnoho pozitív. Zbavíte sa tu napríklad respiračných problémov.

Čo čakať, keď navštívite parnú saunu

Medzi parnou saunou a fínskou saunou nie je praktický veľký rozdiel, čo sa rozloženia miestností týka.

V každej parnej saune nájdete tri základné miestnosti:

 • Saunu: tu sa potíte pri teplote robiť 50°C a vysokej vzdušnej vlhkosti. Práve vďaka vlhkosti nepotrebujete k prehrievaniu tela, tak vysokú teplotu ako v klasickej fínskej saune. Pára sa vytvorí pomocou generátora pary, do ktorého môžete pre zvýšenie liečebného a relaxačného účinku pridávať vonné esencie.
 • Ochlaďovňu: na rozdiel od klasickej fínskej sauny tu nemusíte k ochladeniu použiť ochladzovací bazénik. Postačí vlažná sprcha. Ak však preferujete radikálnejšie ochladenia, fantázii sa medze nekladú.
 • Odpočiváreň: ako názov napovedá, táto miestnosť je určená na relaxáciu medzi jednotlivými cyklami a na doplňovanie tekutín.

Parná sauna využíva na dosiahnutie požadovaného účinku predovšetkým vysokej vlhkosti. Za týchto podmienok sa potíte, ale vaše telo sa neochladzuje, takže sa príjemné prehrejete.

Využívanie páry navyše nahráva používaniu vonných esencií zlepšujúcich účinok saunovacích procedúr. Ich efekt sa líši v závislosti na použitých esenciách.

K čomu môžete využiť parnú saunu

Esencie do parnej saunyKoľkokrát ste už premýšľali o návšteve parnej sauny, aby nakoniec vždy zvíťazil názor, že nemáte čas? Áno, 2-3 cykly saunovania vyžadujú určitú časovú investíciu. Tento čas sa vám ale rozhodne mnohonásobne vyplatí. Pozrite sa na vybrané prínosy saunovania a možno nám dáte za pravdu:

Zbavte sa chronických chorôb dýchacích ciest - inhalácia vlhkej a teplej páry funguje ako úžasný podporný prostriedok pri dýchacích ťažkostiach. Zbavíte sa tak astmy, zápalu priedušiek či chrapotu.

Uľavte svojim nervom. Ako? Jednoducho. Jednoducho vypnite svoj obchodný mód a opustite na chvíľu celodenný zhon. Ten nechajte za dverami sauny. Sauna je synonymom pokoja a rozvážnej relaxácie. Upokojte svoje napäté nervy a vytvorte si perfektnú ochranu proti stresu.

Dokonalé očistite svoju pokožku bez použitia dezinfekčných prostriedkov - pri pobyte v parnej saune sa vám otvárajú póry. Z pokožky sa tak vyplavia nežiaduce látky. Pôsobením peelingových solí ju potom dokonale očistíte a omladíte. Veľmi dobrých výsledku Saunová peelingová soľdosiahnete aj v prípade akné alebo kožných ochorení. V saune sa dokonca zbavíte aj nenávidenej celulitídy.

Parná sauna vám pomáha chudnúť. Každým zvýšením teploty o 1°C oproti bežnej telesnej teplote zrýchlite svoj metabolizmus zhruba o 15%. Z parnej sauny tak odchádzate o niečo ľahší a nejedná sa iba o vypotenú vodu. Pravidelným pobytom v parnej saune navyše stimulujete svoje životné funkcie.

Vybudujte si silný imunitný systém - pravidelným saunovaním sa otužujete. Zvyknete svoje telo na teplotné extrémy a zvýšite počet bielych krviniek. Tie vás následne bránia proti vírusom a baktériám. Pôsobením tepla takisto naštartujete proces detoxikácie organizmu.

Ako sa máte v parnej saune správať

Saunovanie zahájte očistou. Pretože vás čaká minimálne hodina relaxácie, je dobré navštíviť toaletu. Potom sa vyzlečte donaha a umyte sa mydlom. Do sauny vstupujte nahý. Pre vlastné pohodlie si môžete okolo tela omotať osušku alebo plachtu.

V parnej kabíne sa zdržte tak dlho, pokiaľ sa nebudete cítiť prehriaty. Väčšinou postačí 10-20 minút. Akonáhle sa začnete potiť, môžete sa začať masírovať kefou alebo žinkou. Skvelým pomocníkom sú aj saunové peelingové soli. Zaistíte si tak hladkú a zdravú pokožku.

Relax po saunePo ukončení zahrievania sa odoberte do ochladovne. Na rozdiel od fínskej sauny postačí k ochladeniu vlažná sprcha. Akonáhle ste ochladený, prejdite do odpočivárne.

V odpočivárni zavŕšte celý saunovací cyklus. Skúsení saunári odporúčajú zostať na lehátku cca. 20-30 minút a potom procedúru opakovať. Nezabudnite predtým doplniť tekutiny formou nealkoholických nápojov.

Po dovŕšení tretieho cyklu si ešte odpočiňte a potom sa v pokoji odoberte domov. Pre najlepšie využitie sauny je ideálne ísť pešo a doma sa ihneď odobrať k spánku. Tak máte istotu, že zo saunovacej procedúry dostanete skutočne maximum.

Čo vás zaujíma o saunovaní, ale báli ste sa opýtať

Ako je to s mydlom - umyte sa ako pred začatím, tak aj po ukončení saunovania. Mydlo však použite iba na začiatku. Jeho použitím zbavíte telo prirodzenej ochrany kyslého prostredia na pokožke. Jeho obnova trvá 8 hodín, ale následným potením v saune túto dobu pre "nahodenie štítov" skrátite.

Čo retiazky, prstienky a hodinky - hoci pára nie je tak horúca, je nepísaným pravidlom, že tieto predmety do sauny nenosíme.

Môžete sa v parnej saune baviť? - rovnako ako pri klasickej fínskej saune, sa aj do páry chodíte psychicky uvoľniť. Teda aj tu platí, že baviť sa samozrejme môžete, ale iba polohlasno, aby ste nerušili ostatných.

Nezabudnite dopĺňať tekutiny - pri každom pobyte v parnej saune sa samozrejme potíte. Udržujte preto výdaj a príjem tekutín v rovnováhe. Odborníci odporúčajú vypiť minimálne 0,5 litrov nealkoholických nápojov.

Vonne esencia do parnej sauny - ako už bolo povedané, použitím vonných esencií umocníte blahodarný účinok procedúry. Aj tu samozrejme platí, že by ste mali mať súhlas ostatných účastníkov.

Typy a účinky vonných esencií do parnej sauny

 • Eukalyptus - dezinfikuje vzduch a uvoľňuje napätie dýchacích ciest
 • Alpské bylinky - chladivo osviežujúca, rozvíja intuíciu a ruší emočné bloky
 • Ľadová mäta - posilňuje duševnú sviežosť a sebadôveru
 • Citrus - povzbudzuje aktivitu a kreativitu
 • Mandarínka - povzbudzuje pozitívne myslenie
 • Grapefruit - oživuje energetické rezervy
 • Zázvor-Limetka - stimuluje obranyschopnosť. Veľmi vhodná v zimných mesiacoch.
 • Cyprus-Rozmarín - osviežuje telo a prebúdza myseľ

Žijeme v uponáhľanej dobe, ktorá nám stále viac ukrajuje čas na to, aby sme sa venovali starostlivosti o svoje telo a dušu. Vydávame obrovské množstvo životnej energie a nestíhame ju dopĺňať späť. Nežite na energetický dlh, ktorý zaplatíte zdravím.

Urobte si čas na "dobitie bateriek"


Prečítajte si aj ďalšie zaujímavosti o sortimente ktorý ponúkame

 

Späť

 

O autorovi

Ing. Juraj Daniel-Čarný

Koordinátor pre e-shop eureko.sk a Martinov starší kolega. Predajom tepelnej terapie pomocou jednorazových rašelinových zábalov a potrebnej ohrievacej techniky sa zaoberám od roku 2002.

Komentáre

Váš komentár