0907 977 203
Zákaznícka podpora, Pondelok - Piatok:    8:00 - 20:00
počet:
0 ks
cena:
0,00€

Benefity balančných podložiek

Benefity balančných podložiek

Rovnováha a tréning stability sú formy miernych až stredne ťažkých cvičení, ktoré pomáhajú trénovať telo v zapojení svalov s cieľom zlepšiť jeho rovnováhu.

Benefity balančných podložiek

Čo je balančná podložka?

Balančná podložka je jednou z mnohých fitness nástrojov navrhnutých na pomoc v tréningu rovnováhy. Je skvelou voľbou pre začiatočníkov i profesionálov v úspešnom trénovaní rovnováhy.

Balančná podložka je špeciálna pena v tvare štvorca typická svojou väčšou hrúbkou, ktorá sa používa pri tréningu stability v dôsledku nestability materiálu podobnej špongii. Pri stoji na balančnej podložke, zapájate všetky svaly na nohách a svaly stredu tela so snahou udržania rovnováhy. Zvyšuje to vašu celkovú rovnováhu.

Balančné podložky sú skvelou investíciou do vášho zdravia s dlhotrvajúcimi benefitmi. Sú pomerne ľahké, veľmi pevné a vďaka špeciálnemu materiálu sa dobre čistia. Ideálny tréning je na boso alebo v obuvi. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča trénovať na boso, aby sa zachovala integrita a kvalita podložky.

Pozrime sa na benefity balančnej podložky a jej možnosti použitia pre laickú verejnosť a pre profesionálov.

Buďte v rovnováhe lebo spadnete

Buďte v rovnováhe lebo spadnete

My všetci sa spoliehame na každodennú stabilitu, či si to uvedomujete alebo nie. Naše stabilizačné svaly sú zodpovedné za to, aby nás udržali v rovnováhe.

Niekedy môže zranenie a zlé držanie tela ovplyvniť stabilitu alebo chôdzu, čo môže úplne narušiť rovnováhu. Prirodzený proces starnutia taktiež ovplyvňuje našu rovnováhu. Čím sme starší, schopnosť udržať rovnováhu sa stáva menej účinnou.

Balančné podložky sa líšia od výkyvných dosiek a balančných dosiek, pretože zapájajú viac stabilizačných svalov v chodidlách, zatiaľ čo pevný povrch dosky zapája predovšetkým svaly v členku.

„Buďte pripravení a začnite používať balančné podložky, ktoré vám pomôžu zdokonaliť rovnováhu.“

 

Zlepšené motorické zručnosti

Zlepšené motorické schopnosti

Budovanie lepšej stability pomáha zlepšiť koordináciu, čím sa uľahčí mnoho úloh, ktoré pravidelne vykonávame a zároveň sa zlepší reakčný čas starších ľudí.

Vďaka univerzálnosti balančnej podložky je vhodnou voľbou pre všetky vekové kategórie. Pomáha posilňovať a dolaďovať motorické zručnosti na ktoré sa spoliehame každý deň, čo môže byť užitočné pre malé deti a staršie osoby.

Sú určité riziká, ktoré treba vziať do úvahy predtým, než začnete ste si boli istý, že cvičenie na balančnej podložke je vhodné aj pre vás, odporúčame sa vopred poradiť s vašim lekárom. Niektoré cviky nemusia byť pre vás vhodné.

„Seniori obľubujú tieto balančné podložky, pretože im pomáhajú zdokonaľovať ich stabilitu.“

 

Zmierňuje bolesti chrbta

Zmierňuje bolesti chrbta

Určite sa nezamýšľate na tým, ako vstávate zo stoličky alebo ako kráčate. No každý jeden pohyb môže ovplyvniť vaše zdravie v neskoršom živote.

Tréning rovnováhy ponúka veľa výhod a jednou z nich je zlepšenie držania tela. Zlé držanie tela je jedným z najväčších prispievateľov k bolesti chrbta a je často výsledkom slabých svalov chrbta.

Pravidelným tréningom rovnováhy posilňuje vaše jadro tela, ako aj svaly dolnej časti chrbta, čo môže byť veľmi užitočné pre tých, ktorí pracujú v určitých profesiách. Dlhodobé sedenie alebo státie spôsobuje oslabeným svalom stres, čoho výsledkom bolesti dolnej časti chrbta. Používaním balančnej podložky zredukujete stresujúcu záťaž na chrbtové svaly, a zároveň sa záťaž presunie na brušné svaly s efektom posilnenia stredu tela.

„Balančnú podložku je vhodné použiť aj ako podsedák počas sedenia na stoličke.“

 

Tréning kondície a rehabilitácia

Tréning kondície a rehabilitácia

Fyzioterapeuti častokrát používajú balančné podložky v priebehu liečby pacientov so slabými kĺbmi.

Mäkká podložka a jej nekĺzavý povrch z nej robia užitočný nástroj, ktorý poskytuje lepšiu podporu počas cvičení fyzickej terapie. To tiež pomáha pri rehabilitácií zranení súvisiacich so športom alebo pri regenerácii po chirurgickom zákroku, kedy sa zlepšuje kondícia postihnutých svalov a zlepšuje sa ich pohyblivosť.

Niektoré zdravotné stavy, pri ktorých použitie balančnej podložky významne napomáha v ich liečbe:

 • stavy po operácií kolena
 • zranenie predného skríženého väzu
 • podvrtnutie členka
 • rehabilitácia po operácií bedrového kĺbu
 • manažment bolesti

„Balančné podložky sú často používané vo fyzioterapii, rehabilitáciách a pri iných aktivitách ako joga alebo strečing.“

 

>Získajte viac zo svojho tréningu

Získajte viac zo svojho tréningu

Profesionálni športovci a fitness nadšenci častokrát zaraďujú do svojho tréningového programu tréning stability, aby si zvýšili svoju výkonnosť.

Dostatočná rovnováha môže zlepšiť tréning a tiež pomôcť v konkrétnych oblastiach, ako je napríklad posilnenie základných svalových skupín a lepší pohyb svalov čo zmierňuje riziko zranenia.

Cvičenie na balančnej podložke môže byť ľahko aplikovateľné pri väčšine cvikov, ktoré už vykonávate. Mnoho fitness trénerov zistilo, že použitie balančnej podložky pri niektorých druhoch cvičenia (napríklad push-up), uľahčuje dané cvičenie a zjednodušuje zapájanie rôznych svalových skupín, než pri štandardnom spôsobe cvičenia.

„Vyvážený tréning má výhody pre celkové zdravie človeka.“

 

>Dôležitá súčasť tréningu

Dôležitá súčasť tréningu

Zahriatie svalstva je dôležité pri každom druhu cvičenia, aby sa znížil výskyt stuhnutého svalstva a predišlo sa zraneniam.

Mnohí fitness tréneri používajú balančné podložky, ako nástroj na zahrievanie a prípravu tela pred tréningom. Docieli sa tým zlepšenie svalovej pripravenosti na záťaž a reakčná odozva tela na podnety z okolia.

Používanie balačnej podložky pred, počas alebo po tréningu, sa javí ako veľmi výhodné pre užívateľov všetkých kondičných úrovní od začiatočníkov až po pokročilých.

„Poctivý strečing je najlepšou prevenciou pred zranením.“

 

>Prečo sa rozhodnúť pre balančnú podložku?

Prečo sa rozhodnúť pre balančnú podložku?

Spomedzi rôznych pomôcok na rozvoj rovnováhy, dávajú používatelia prednosť práve balančným podložkám, pretože je tu menšie riziko pádu.

Je viacero dôvodov prečo sa rozhodnúť pre cvičenie s použitím balančnej podložky. Mnohý si balančné podložky spájajú so spôsobom, ako dosiahnuť vyvážený tréning. V skutočnosti ale môžu priniesť do vášho súčasného tréningu náročnú dynamiku silového tréningu, a dokonca aj istú formu tónovania a dolaďovania kondičnej formy.

Balančné podložky sa používajú taktiež pri cvičení jogy namiesto tradičných podložiek pre jogu, pretože sa tým zlepšuje rovnováha a výdrž. To dáva dokonalý zmysel vzhľadom k tomu, že joga a rovnováha idú ruka v ruke. Je to skvelý spôsob, ako si dokonale odsledovať rovnováhu a tým dosiahnuť celkové zlepšenie stability.

„Budete prekvapení rozdielom, ktorý prináša používanie balančnej podložky počas cvičenia.“

Zopár typov ako si môžete zacvičiť na balančnej podložke

 • Postavte sa jednou nohou na podložku a snažte sa udržať rovnováhu.
 • Pokúste sa stáť na podložke na jednej nohe a pritom majte zatvorené oči.
 • Snažte sa udržať rovnováhu na podložke počas sledovania TV.
 • Skúste výskoky na balančnej podložke – najprv slabší poskok a postupne prejdite do vysokého výskoku.

Balančnú podložku môžete používať počas tréningu

 • Počas cvičenia alebo počas strečingu používajte podložku, aby ste si mohli na ňu kľaknúť.
 • Podložka vám poslúži aj ako podpera bedrových kostí alebo brucha, počas cvikov ktoré vykonávate.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavosti o sortimente ktorý ponúkame

 

Späť

 

O autorovi

Ing. Juraj Daniel-Čarný

Koordinátor pre e-shop eureko.sk a Martinov starší kolega. Predajom tepelnej terapie pomocou jednorazových rašelinových zábalov a potrebnej ohrievacej techniky sa zaoberám od roku 2002.

Komentáre

Váš komentár