ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
0907 977 203
Zákaznícka podpora, Pondelok - Piatok:    8:00 - 20:00
počet:
0 ks
cena:
0,00€

Saunové ceremoniály

Chodíte radi do sauny? Zažili ste už saunový ceremoniál?

Saunové ceremonialy

Ide o spestrenie saunovania, ktoré vykonáva skúsený saunár, alebo aj jeden z návštevníkov sauny. Pomocou vírenia horúceho vzduchu, polievania kameňov aromatickou esenciou, prípadne aj potieranie pokožky peelingom alebo ďalšími prípravkami sa do saunovania dostáva ďalšia dimenzia.

Ceremoniály sú vo svete veľmi obľúbené a postupne prichádzajú aj k nám. Saunár poleje horúce kamene vodou, čím miestnosť o pár stupňov ohreje a zvýši relatívnu vzdušnú vlhkosť. Potom zovrie v ruke uterák a teplú paru od saunovacej pece rozvíri po celom priestore potiarne. Celý proces sa opakuje dvakrát až trikrát. Na záver saunár zovrie v rukách uterák a prudkým mávnutím od stropu naženie horúci vzduch z hornej časti a vytvoria tak takzvaný parný náraz, ktorý telo ešte viac prehreje. Táto procedúra končí poliatím kameňov a opakuje sa väčšinou celkom trikrát.Viac sa potíte, potenie podporujú aj niektoré esencie.
Saunový ceremoniálPostupov je veľa a je len na vynaliezavosti saunára ako ovievanie vykoná. Môže to byť ľahké ovievanie spodným vzduchom alebo prudké s najteplejším vzduchom, ktorý je pod stropom sauny. Celkový čas ceremoniálu je väčšinou do 10 minút, ale existujú aj dlhšie ceremoniáli s prestávkou na ochladenie.
Pre saunára ide o fyzicky náročnú činnosť, pri ktorej sa zahreje najviac zo všetkých účastníkov. Preto je vhodné ho na záver odmeniť potleskom.
Polievanie kameňov môže byť iba vodou, alebo najčastejšie vodou s esenciou. Iné je použitie snehu alebo priamo veľkých ľadových kociek či ľadovej drte.
Čiastočne je ceremoniál show, je to udalosť pri ktorej sa dobre pobavíte, niekedy môže byť aj veľmi veselý, inokedy vážny až meditačný.
Ceremoniály majú aj svoje pravidlá. Jedným zo základných pravidiel je, aby ste osušku či plachtu mali rozprestretú pod celým telom, ak sedíte s nohami na spodnej priečke, tak i pod nimi. Pri ceremoniály sa neodchádza. Ak ste nováčikom je lepšie zaujať pozíciu na spodnej priečke. Predčasný odchod prevetráva potiareň a znižuje účinok ceremoniálu.

V sauneVyskúšajte jedinečné saunové ceremoniály, ktoré pre vás pripravujú skúsení saunári - sú veľmi príjemné a účinok saunovania sa vďaka nim stáva ešte intenzívnejším!

Obľúbené saunové ceremoniály

Aromatický ceremoniál

Vykonáva sa vo fínskych saunách a trvá zhruba desať minút. Saunár poleje horúce kamene zmesou vody s aromatickou esenciou, čím miestnosť prevonia, ale aj o pár stupňov ohreje a zvýši relatívnu vlhkosť vzduchu. Saunár zovrie v ruke uterák a teplú paru od saunových pecí rozvíri po celom priestore. Celý proces sa opakuje dvakrát až trikrát. Na záver saunár zovrie v rukách uterák a prudkým mávnutím od stropu naženie horúci vzduch z hornej časti dole a vytvorí tzv. parný náraz, ktorý telo ešte viac prehreje.

Medový ceremoniál

Po prvom poriadnom poliatí kameňov dostanete med a celé telo si popierate rozohriatym medom. Niekde vám med dajú len tak do dlane, inde majú špeciálne misky, alebo keramické nádoby. Častá otázka návštevníkov je či je to skutočne pravý včelí med. Odpoveď je áno, a môžete ho aj ochutnať. Je sladký. Avšak naozaj slúži hlavne na potieranie tela. Pokožka je totiž potom krásne hebká a vláčna. Zaujímavé je, že sa med vpije do pokožky a na konci ceremoniálu vychádzate zo sauny a nie ste nikde "lepkavý". Naozaj príjemné. Po aplikácii medu prebehne ešte poliatie kameňov, používajú sa najmä sladšie, ovocné esencie. Po ukončení ceremoniálu by ste mali ešte niekoľko minút nechať pôsobiť med a prejsť sa najlepšie po čerstvom vzduchu. To umožňujú najmä drevené domčeky v Nemecku. Až po chvíli nasleduje tradičné ochladenie. Máte radi potrebné prudké ochladenie pomocou vedra s vodou zaveseného nad Vami? Zatiahnete a .. Po tomto ceremoniáli je dôležité venovať čas následnej relaxácii.

Ľadovo - mentolový ceremoniál

Na pec sa namiesto vody dáva ľad. Návštevníci dostanú kade s ľadovou drťou k ľadovému peelingu. Často sa pri ľadovom ceremoniály používa práve silná mentolová esencia a tá je samozrejme aj v ľadovej drti. Zaujímavé je, že aj v dobre vykúrenej saune môžete mať pocit chladu. Ľad s mentolom robí divy ...

Soľný ceremoniál

Môže sa vykonávať v klasickej fínskej saune alebo napríklad v soľnej saune. Po druhom kole polievania a potenie sa návštevníci odoberú von na čerstvý vzduch. Tu vo veľkej drevenej nádobe je hrubozrnná alpská soľ a tú si vtierame do pokožky. Po návrate do potiarne prebehne ďalšie kolo polievanie kameňov. Na záver môžete dostať ľadový čaj.

Ceremoniál s prekvapením

Na záver akéhokoľvek ceremoniálu môže prísť vhodné prekvapenie. Čerstvá ovocná šťava alebo kúsky ovocia podané priamo v potiarni veľmi potešia. Ceremoniál môže mať názov ovocný a vedľa záverečného prekvapenia môže byť zvolená ovocná esencia k polievaniu.

Kleopatrin ceremoniál

Používa sa jogurtový krém, ktorý vymasírujete do pokožky. Jogurtový krém podporuje krvný obeh, regeneráciu pokožky a zanecháva zamatový pocit. Alebo cmar z kozieho mlieka sa aplikuje na pokožku a potom nasleduje 8 minútové prehriatie. Cmar podporuje imunitu organizmu, pevnosť pokožky, pomáha oddialiť proces starnutia, vyhladzuje vrásky a chráni pokožku pred vysychaním. Navyše pôsobí protizápalovo.

Ceremoniál pre deti

Niekde je ponúkaný špeciálny, kratší ceremoniál pre deti. Na konci prichádza sladká alebo ovocná odmena. K dispozícii je tiež ovocný džús. Pri zvláštnych príležitostiach môže ceremoniál vykonávať saunár s maskou čerta alebo nejakého zvieracieho kamaráta. Saunár väčšinou nenásilnou formou vedie deti aj k správnemu saunovaniu, ochladzovaniu..

Nielen fínske sauny ponúkajú ceremoniály. Svoje špeciálne rituály majú aj parné sauny. Používa sa bahno, soľ, olej ... Niektoré procedúry sú už tak špecifické a kombinované so zábalmi že sú poskytované individuálne a takmer vždy za príplatok.

Zo širokej škály možností v parnej saune ponúkame aspoň dve:

Soľný peeling

Tento ceremoniál sa ponúka väčšinou v parnom kúpeli. Do prehriatej pokožky vtriete soľ a následne ju necháte pôsobiť spoločne s teplou parou. Odporúča sa aplikácia od nôh nahor. Vynechávajú sa citlivé miesta a tvár. Premasírujete a prekrvíte tak svoje telo a keď sa soľ rozpustí a vpije do pokožky, perfektne vám ju vydezinfikuje. Pokožka je potom hladká a vláčna. V pare sa samozrejme nepolievajú kamene, ale aj tak je tento peeling príjemnou procedúrou.

Bahenný ceremoniál

Opäť v parnej saune sa zúčastníte ceremoniálu, pri ktorom sa z návštevníkov počas chvíle stanú černosi. Používa sa bahno z Mŕtveho mora. Návštevníci sa vzájomne potierajú a potom niekoľko minút bahno nechajú pôsobiť. Po procedúre nasleduje dôkladné osprchovanie.

Zhrnutie:

Počas saunových ceremoniálov môžete zažiť

  • polievanie horúcich kameňov aromatickou zmesou,
  • parný náraz uterákom alebo vejárom,
  • vírenie horúceho vzduchu vejármi, keltským práporom alebo uterákom,
  • peeling soľou,
  • omladenie pokožky medom,
  • zjemnenie pokožky bielym jogurtom,
  • peeling ľadovou drťou smätou...

Po dokončení saunového ceremoniálu je z hygienických dôvodov potrebné najprv umyť zvyšky produktov pod sprchou, a potom sa ponoriť do ochladzovacieho bazéna.

Po saunovom ceremoniály môže obsluha wellness zariadenia pripraviť občerstvenie z čerstvých kúskov ovocia. Po občerstvení a osviežení je nutné venovať dostatok času relaxácii a odpočinku v relaxačnej zóne.

Požiadajte svojho prevádzkovateľa sauny o zážitkový saunový ceremoniál!

V saune

Objavte tajomstvo vonných esencií v saunových ceremoniáloch.

Účinok saunových esencií

Alpské bylinky: chladivo osviežujúca, rozvíja intuíciu a rozpúšťa emocionálne blokády

Báza čierna - čierna ríbezľa: posilňuje obranyschopnosť tela, zvyšuje imunitu a energetizuje

Citrus - Mäta: vytvára pozitívnu atmosféru, aktivu. Osviežuje a podporuje dýchanie

Citrus: povzbudzuje aktivitu a kreativitu

Cukrový melón: podnecuje zmysly a zlepšuje náladu

Cyprus - rozmarín: posilňuje koncentráciu a dodáva duševnú sviežosť

Eukalyptus: pozitívne účinky na dýchacie cesty

Grapefruit: vyrovnáva naladenie človeka pri strese a rozladení

Jalovec - Citrón: povzbudzuje ducha a stimuluje nervový systém

Kosodrevina: blahodarný predovšetkým na dýchacie cesty, dodáva telu silu a výdrž

Ľadová mäta: prináša duševnú sviežosť, sebadôveru a nádej do budúcnosti

Levanduľa: ukľudňujúci, pôsobí pri nekľude a napätí

Mandarínka: pôsobí pri nekľude a napätí, má ukľudňujúce účinky

Medovka s medom: podporuje dobrý pocit v tele a harmonizuje náladu

Mučenka: harmonizuje a uvoľňuje emocionálne blokády

Pomaranč: pôsobí pozitívne na náladu a naladenie, zvyšuje schopnosti koncentrácie a pomáha vytvárať harmonickú a príjemnú náladu

Saunamed: uvoľňuje svaly priedušiek a prehlbuje dýchanie

Severská breza: sprostredkováva odvahu a nádej do budúcnosti, podporuje prekrvenie

Smrekové ihličie: prinášajú kľudnú atmosféru a nádej do budúcnosti

Šalvia - grapefruit: vitalizuje a stimuluje silu organizmu. Účinkuje zvlášť pozitívne pri strese a napätí z prepracovanosti.

Zázvor - Limetka: stimulujúci na psychiku a imunitu

Zimná rozprávka: evokujú atmosféru dlhých zimných večerov pri krbe


Prečítajte si aj ďalšie zaujímavosti o sortimente ktorý ponúkame

 

Späť

 

O autorovi

Ing. Juraj Daniel-Čarný

Koordinátor pre e-shop eureko.sk a Martinov starší kolega. Predajom tepelnej terapie pomocou jednorazových rašelinových zábalov a potrebnej ohrievacej techniky sa zaoberám od roku 2002.

Komentáre

Váš komentár