Ako správne aplikovať rašelinový zábal
Jednorazový rašelinový zábal. Teplo, ktoré pomáha.
Základné vybavenie k aplikácii rašelinového zábalu
- Rašelinový nosič tepla
- Jednorazový rašelinový zábal
- Prístroj na ohrev rašelinového nosiča tepla s termostatom
Pomôcky:
- obslužný stolík na ktorom si pripravíte zábal
- lehátko na uloženie klienta
- uterák
- deka
Čo by ste mali na začiatku vedieť o základnom vybavení pre aplikáciu rašelinových zábalov
- Jednorazový rašelinový zábal
Je vyrobený z čistej prírodnej rašeliny, upravenej mletím. Táto rašelina je umiestnená medzi dvoma materiálmi a to netkanou textíliou (vlies) a PE fóliou (nepriepustna vrstva), ktoré sú spojené zvarením. Netkaná textília je priepustná vrstva, ktorá nebráni priamemu kontaktu peloidu s pokožkou klienta. Účinnosť huminových látok je identická ako pri klasickom rašelinovom zábale. - Rašelinový nosič tepla
Je určený k opakovanému použitiu ako nosič tepla pre aplikáciu jednorazových rašelinových zábalov. Môže sa používať aj samostatne k prehrievaniu klienta pred masážou alebo inými aplikáciami. Rašelinový nosič tepla sa skladá z prírodnej rašelinovej zmesi a z fólie. Jedná sa o vankúšik (zatavená fólia), naplnený prírodnou rašelinovou zmesou. Povrch je umývateľný (nesmú sa používať prostriedky na alkoholovom základe) a odolný voči teplotám do +63°C. U rašelinových nosičov tepla oceníte výbornú tepelnú zotrvačnosť a modulovateľnosť. Rašelinové nosiče tepla sa pred aplikáciou ohrievajú vo vodnom kúpeli podľa potreby na 55 - 63°C. - Prístroj na ohrev rašelinového nosiča tepla
Úlohou prístroja je presne ohriať vodný kúpeľ na požadovanú teplotu a udržať ju, preto musí byť vybavený termostatom. Vnútorný rozmer nádoby, v ktorej sa ohrieva voda, by mal byť väčší ako rozmer rašelinového nosiča tepla ( š x d: 30 x 40cm), aby sa tam rašelinový nosič tepla vošiel bez toho, aby ste ho museli deformoval (napr. skladať na polovicu)... Výška vodnej hladiny by mala prekrývať rašelinový nosič tepla o 2centimetre.
Rašelinový zábal sa odporúča aplikovať v týchto prípadoch
- Subakútne a chronické stavy reumatického a traumatického pôvodu
- Artrózy
- Svalové kontraktúry
- Bolesti kĺbov a chrbtice
- Obezita
- Vhodné pre zvýšenie lokálneho prekrvenia
Rašelinový zábal sa neodporúča aplikovať v týchto prípadoch
- Akútne zápaly močových ciest
- Tehotenstvo ( s aplikáciami pozdĺž chrbtice )
- Dekompenzované kardiologické ochorenia a ťažké obehové poruchy
- Horúčkovité stavy
- Ťažšie zápalové iné akútne ochorenia kože
- Precitlivenosť na teplo
- Otvorené poranenia kože, krvácanie
- Opuchy
- Alergie na huminové kyseliny
Príprava a aplikácia rašelinového zábalu
- Umiestnite rašelinový nosič tepla do vodného kúpeľa, tak aby bol prekrytý vodnou hladinou minimálne 2centimetre a zapnite vami používaný prístroj, nastavte požadovanú teplotu vodného kúpeľa ( maximálne na 63°C ). Pred prvou aplikáciou musí byť rašelinový nosič tepla vo vodnom kúpeli ponorený minimálne 60minút. Voda sa zohreje podľa výkonu prístroja a objemu vodného kúpeľa od 30 – 45minút, ale aby sa prehrial rašelinový nosič tepla po celom svojom objeme je potrebne ho ponechať ešte 20 minút pri maximálnej teplote vody, ktorú ste si nastavili.
- Potom vyberte rašelinový nosič tepla z vodného kúpeľa, položte ho na priľahlý stolík a osušte ho. Keď je osušený položte na neho nepriepustnou stranou (PE fólia) jednorazový rašelinový zábal ako bude popísané nižšie.
- Pri izbovej teplote sa jednorazový rašelinový zábal priloží na nahriaty rašelinový nosič tepla nepriepustnou stranou (PE fólia). V takejto polohe sa to doporučuje ponechať jednu minútu, aby sa jednorazový rašelinový zábal mierne ohrial. Počas tejto prípravy stúpne teplota zábalu na cca. 38°C. Potom jednorazový rašelinový zábal položíme pri izbovej teplote priepustnou vrstvou (netkanou textíliou) na klienta a na nepriepustnú stranu (PE fólia) zábalu sa priloží nahriaty rašelinový nosič tepla, ktorý postupne viac prehrieva rašelinový zábal a ďalej udržuje požadovanú teplotu zábalu počas celej doby aplikácie. Klienta môžete prekryť dekou.
- Prechod tepla: Počas prvých 3 minút, keď je aplikovaný rašelinový zábal a na ňom je položený nahriaty rašelinový nosič tepla, stúpa pozvoľne teplota obkladu, pretože sa rašelina v jednorazovom zábale prehrieva od nahriateho rašelinového nosiča tepla, čím sa zároveň zabraňuje tepelnému nárazu, ktorý poznáme pri aplikácii parafínu. Organizmus si tak postupne zvyká na nárast účinnej teploty, ktorá dosiahne maximálne 44°C na povrchu tela, ak máte nastavený vodný kúpeľ na 63°C. Túto teplotu si zábal s minimálnym poklesom udrží po celú dobu aplikácie.
- Doba trvania tejto tepelnej aplikácie je 20 - 25 minút.
- Po ukončení aplikácie stačí prehrievanú lokalitu utrieť vlhkým uterákom.
- Po takomto zážitku sa doporučuje ešte 20minútový kľud na lôžku.
- Rašelinový nosič tepla sa po procedúre opláchne, utrie utierkou a vloží späť do teplého vodného kúpeľa na cca. 5 - 7 minút. Potom je nosič tepla znovu pripravený k použitiu. Po pracovnom dni rašelinové nosiče tepla vyberte z vody a osušte. Nechajte ich na suchom mieste.
- Použitý jednorazový rašelinový zábal sa môže likvidovať bežným spôsobom – vyhodením do koša alebo oddeliť vlies od fólie a rašelinu použiť na kompostovanie a obal vyhodiť do koša.
Poznámka 1
Pred použitím tejto metódy na klientoch (komerčne) doporučujem si to vyskúšať osobne a s vlastným personálom, ktorý bude túto procedúru podávať. Vyskúšajte si aplikáciu pri nastavení teploty vodného kúpeľa v rozsahu 61 –63°C a druhú aplikáciu pri nastavení vodného kúpeľa na 56°C.
Poznámka 2
Po otvorení plastového obalu (PE vrecko) treba jednorazové rašelinové zábaly spotrebovať do 5 dní. PE vrecko je potrebné zabezpečiť proti vysychaniu nespotrebovaných rašelinových zábalov, napríklad prelepením širokou lepiacou páskou.
Upozornenie
Naše rašelinové nosiče tepla sú plnené rašelinovou zmesou. Pretože majú výbornú výhrevnosť, môže sa stať, že u niektorých klientov môže byť zotrvanie teploty ( 15 minútové ) „pálivé“ – vtedy je potrebné zábal odobrať z klienta na 30sekúnd a následne ho opäť priložiť na prehrievanú lokalitu a dobrať procedúru, to sa môže stať pri nastavení teploty okolo 63°C alebo u klientov ktorí zle znášajú teplo, prípadne sú termosenzitívni.
Pripomienka
Pripomínam, že rašelinové zábaly sú jednorazovky a to:
1. z hygienického hľadiska – do rašeliny sa nasáva z prehrievanej lokality pot klienta
2. z bezpečnostného hľadiska – po aplikácii sa rašelina vysušuje a môžu sa vytvoriť praskliny, ktoré pri následnej aplikácii prepustia teplo z nosiča rovno na pokožku – môžete popáliť klienta.
Zanechajte svoj komentár